Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Λύτρωση για Τσέλσι, 1-0 την Έβερτον

Στην πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ διατηρήθηκε η Τσέλσι που επικράτησε με δύσκολο τρόπο 1-0 της Έβερτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Πολύ κοντά στο να χάσει δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθειά της για την κατάκτηση του τίτλου, βρέθηκε η Τσέλσι, η οποία δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Έβερτον για να επικρατήσει τελικά 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης οι «μπλε» είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο χρειάστηκε να φτάσει το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να έρθει ο Λάμπαρντ να λύσει το γόρδιο δεσμό με τα αντίπαλα δίχτυα για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Βίλιαν (62’ Τόρες), Λάμπαρντ, Ετό (69’ Σούρλε), Όσκαρ (46’ Ραμίρες), Αζάρ.
ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Μπέινς, Μπάρι, Γιαγκέλκα, Ντιστέν, Μιραλάς (75’ Ντελοφέου), ΜακΚάρθι, Νέισμιθ, Όσμαν (63’ Μπάρκλεϊ), Πίεναρ (80’ ΜακΓκίντι).