Σάββατο 21 Φεβρουαρίου 2015

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 1-2

Μεγάλη νίκη για την Άρσεναλ με 2-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας που την έφερε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ ήταν η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με την Κρίσταλ Πάλας καθώς πέρασε νικηφόρα 2-1 από το «Σέλχαστ Παρκ». Με το τρίποντο αυτό οι «κανονιέρηδες» αναρριχήθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Καθόρλα στο 8’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους «κανονιέρηδες» οι οποίοι έκαναν το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το γκολ του Ζιρού. Το μόνο που κατάφεραν οι «αετοί» ήταν να μειώσουν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Μάρεϊ.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Ζαχά, Λέντλεϊ (79’ Αμεόμπι), Πάντσεον, Μουτς, Γκέιλι (79’ Μάρεϊ), Κάμπελ (58’ Μπολάσι).
ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Τσέιμπερς, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκελέν, Σάντσες (89’ Παουλίστα), Οζίλ (76’ Ροσίτσκι), Γουέλμπεκ (76’ Γκιμπς), Ζιρού.