Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Αγγλία - Σλοβενία 3-1

Τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις έφτασε η Αγγλία που νίκησε 3-1 τη Σλοβενία στο «Γουέμπλεϊ»

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Ρόι Χόντσον αλλά τελικά δεν κατόρθωσαν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο 57' ο Τζόρνταν Χέντερσον έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρούνεϊ κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος ποδοσφαιριστής.

Στο 66' ο Ντάνι Γουέλμπεκ με σκαστό σουτ ολοκλήρωσε την άμεση ανατροπή κι έξι λεπτά αργότερα ξανά ο άσος της Άρσεναλ διαμόρφωσε με δεξί πλασέ το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα στο παρακάτω βίντεο

Αγγλία: Χαρτ, Κλάιν, Γιαγκέλκα (89’ Σμόλινγκ), Κέιχιλ, Γκιμπς, Στέρλινγκ (85’ Τσάμπερλεϊν), Λαλάνα (80’ Μίλνερ), Χέντερσον, Γουόιλσιρ, Γουέλμπεκ, Ρούνεϊ

Σλοβενία: Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σέζαρ, Ίλιτς, Στρούνα, Κιρμ (78’ Λιουμπιάνκιτς), Μπίρσα (63’ Λαζάρεβιτς), Καμπλ, Κούρτιτς (75’ Κούρτιτς), Μέρτελι, Νοβάκοβιτς