Κυριακή 4 Μαΐου 2014

Ζωντανή η Βόλφσμπουργκ, 2-1 την Στουτγκάρδη

Στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί το αν η Βόλφσμπουργκ πάρει το εισιτήριο για το Champions League μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Στουτγκάρδης στη «Μερσέντες Μπενζ Αρένα».

Μπορεί η Στουτγκάρδη να ηττήθηκε 2-1 από τη Βόλφσμπουργκ, ωστόσο σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, εξασφάλισε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία. Από την πλευρά τους οι «λύκοι» έμειναν ζωντανοί στη μάχη για την κατάληψη της 4ης θέσης καθώς είναι ένα βαθμό μακριά από τη Λεβερκούζεν.

Ο Ντε Μπρίνε στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους για να έρθει η ισοφάριση από τον Γκέντνερ στο 62’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από το γκολ του Όλιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ούλριχ, Σβάαμπ (82’ Μποκά), Ρέντιγκερ, Νίντερμαϊερ, Σακάι, Γκέντνερ, Γκρουέζο, Τραορέ, Ντίνταβι (59’ Μαξίμ), Χάρνικ, Κακάου (74’ Βερνέρ).
ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Τρες, Νάλντο, Νότσε, Ροντρίγκεζ, Πόλακ, Λουίζ Γκουστάβο, Ντε Μπρίνε (94’ Μεντόγεβιτς), Άρνολντ (76’ Καλιγκιούρι), Πέρισιτς (70’ Βιεϊρίνια), Όλιτς.