Σάββατο 19 Απριλίου 2014

Χαλαρή τεσσάρα για Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια αν και ισοφαρίστηκε δυο φορές από τη Μάιντζ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει τη νίκη με 4-2

Νωρίς νωρίς άνοιξε το σκορ η Ντόρτμουντ υποδεχόμενη τη Μάιντζ καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Κιρχ νίκησε τον Κάριους γράφοντας το 1-0. όμως οι φιλοξενούμενοι στο 16' κατάφεραν, προσωρινά, να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Οκαζάκι, καθότι δυο λεπτά αργότερα «μίλησε» ο Λεβαντόφσκι δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μάιντζ όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και με τον Οζάκι ισοφάρισε και πάλι στο 53'. Όμως οι παίκτες του Κλοπ είχαν ξανά την απάντηση με τον Πίζτσεκ να γράφει το 3-2 στο 56', ενώ ο Ρόις με πέναλτι στο 79' διαμόρφωσε το τελικό 4-2, με τους φιλοξενούμενους να… χάνουν με κόκκινη κάρτα στο ίδιο λεπτό τον Μπάνγκερτ.

Ντόρτμουντ: Λάνγκερακ, Χούμελς, Παπασταθόπουλος, Πίζτσεκ, Ντουρμ, Μκιταριάν (80' Γκρόσκροϊτς), Ρόις (84' Ομπαμεγιάνγκ), Ζόγκιτς (81' Χόφμαν), Σαχίν, Κιρχ, Λεβαντόφσκι

Μάιντζ: Κάριους, Νοβέσκι, Μπελ (46' Πάρκερ), Ντίαζ, Μπάγκερτ, Πόσπεχ, Γκέις, Μόριτς (46' Σαγιέ), Μότινγκ, Μαλί (76' Κου), Οκαζάκι