Κυριακή 20 Απριλίου 2014

«Λύκοι» στο Αμβούργο

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία η Βόλφσμπουργκ επιβλήθηκε με 3-1 εκτός έδρας της ομάδας του Μίρκο Σλόμκα

Με χαρακτηριστική άνεση πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αμβούργου η Βόλφσμπουργκ. Οι «Λύκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Πέρισιτς, ενώ στο 42' ο Ντε Μπρούινε διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη με το γκολ του Όλιτς στο 49, ενώ η ομάδα του Σλόμκα κατάφερε απλώς να μειώσει στο 58' με τον Ιλίσεβιτς να διαμορφώνει το τελικό 3-1, με τη Βόλφσμπουργκ να μένει με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις μετά από τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκουστάβο.

Αμβούργο: Άντλερ, Ντίεκμεϊερ, Μαντσιέν, Βέστερμαν, Γίρατσεκ, Ρονκόν (73' Ντεμιρμπέι), Καλχάνογλου, Ιλίσεβιτς (86' Μάτζιο), Αρσλάν (56' Τζον), Τέσκε, Ντογκαρί

Βόλφσμπουργκ: Γκρουέν, Τρεστς, Νάλντο, Νότσε, Ροντρίγκεζ, Πέρισιτς, Ντε Μπρούινε, Γκουστάβο, Άρνολντ (76' Βιεϊρίνια), Πόλακ (86' Μεντόγεβιτς), Όλίτς (83' Σέφερ)