Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Μισή ανατροπή για Καλλιθέα, 2-2 με Αστέρα Μαγούλας

Ο Αστέρας Μαγούλας προηγήθηκε με δυο τέρματα μέσα στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», αλλά η Καλλιθέα κατάφερε να αντιδράσει και να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Αντώνη Πριόνα μέσα στην Καλλιθέα, αφού στο 17' πήρε προβάδισμα με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Δημητριάδης! Μετά το μούδιασμα από το γκολ των φιλοξενούμενων, η ομάδα του Βαζέχα προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 20' είχε δοκάρι μετά από κόρνερ του Καραλή και προσπάθεια απομάκρυνσης από τον Τριάντο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αστέρα Μαγούλας να προηγείται και το δεύτερο ξεκίνησε με την ίδια μορφή. Την Καλλιθέα να πιέζει για την ισοφάριση, και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διαφυλάξουν το προβάδισμα, βγαίνοντας σποραδικά στην κόντρα. Στο 55' η Καλλιθέα είχε νέο δοκάρι με τον Καραλή, ενώ στο 69' ο ίδιος παίκτης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, αφού εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Κασμερίδης.

Σε αυτό το σημείο, ήρθε να επιβεβαιωθεί ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού η Καλλιθέα έχασε τις ευκαιρίες κι ο Αστέρας Μαγούλας πέτυχε δεύτερο γκολ στο 71' με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Έβερετ, μετά από χέρι του Καλαμιώτη μέσα στην περιοχή. Στο επόμενο λεπτό, όμως, ο Καραλής κατάφερε τελικά να σκοράρει και να μειώσει για την Καλλιθέα, ενώ στο 80' ο Σταύρου με κεφαλιά κατάφερε τελικά να διαμορφώσει το τελικό 2-2 που έδωσε στην ομάδα του «Ελ Πάσο» έναν βαθμό, για να φτάσει στους 21, πέντε πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό Βόλου

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Χριστοφιλέας, Παγώνης, Θεολόγου, Καλαμιώτης, Ρουσάκης, Φαγιέ (75' Σταύρου), Κατσικογιάννης (46' Ατματσίδης), Χαϊκάλης, Γκαλάν, Καραλής

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ: Κασμερίδης, Κοτίτσας, Στρατομήτρος, Νόνης, Ασλανίδης, Τριάντος, Κορνελάτος, Στρατάκης (65' Κάστρο), Δημητριάδης (28' Έβερετ), Μαρίνου (78' Χάλαρης), Ντιέγκο