Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Πάτησαν κορυφή Χέρενφεν και Τβέντε

Τριπλή «συγκατοίκηση» στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Χέρενφεν και Τβέντε συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους κι «έπιασαν» την Αϊντχόφεν στην πρώτη θέση έπειτα από 8 αγωνιστικές.

Οι «καρδιές» επικράτησαν με 2-1 της Καμπούρ εντός έδρας, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, χάρη στο γκολ του Σλάγκβερ στο 17`.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 65`, αλλά 2 λεπτά αργότερα ο Φινμπόγκασον... αποκατέστησε την τάξη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Τους 15 βαθμούς έφτασε και η Τβέντε μετά την επιβλητική νίκη της με 5-0 επί της Γκρόνινγκεν. Δύο γκολ πέτυχε ο Έγκαν (28` και 54`) κι από ένα οι Μπένγκτσον (19`), Τάντιτς (πέναλτι στο 45` σε φάση που αποβλήθηκε ο Καπέλοφ) και Κορόνα (85`).

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πελέ που πέτυχε χατ-τρικ (7`, 54` και πέναλτι στο 63`) η Φέγενορντ πήρε τη νίκη με 4-2 επί της Ντε Χάαγκ.

Το γκολ του Πιαζόν στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσε τους 3 εκτός έδρας βαθμούς στη Φίτεσε, που επιβλήθηκε με 3-2 της Ναϊμέγκεν.